تجلیل از دانشجویان نمونه و برگزیدگان المپیاد دانشجویی سال ۱۳۹۷ دانشگاه تهران

۰۴ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۴ کد : ۷۶۳۳ اطلاعیه اخبار
تعداد بازدید:۱۷۱۴
مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه و برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویی سال ۱۳۹۷ دانشگاه تهران با حضور رئیس دانشگاه و معاونان دانشجویی و آموزشی، اول اسفند ماه در محل باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم دکتر محمود نیلی احمد آبادی، رئیس دانشگاه تهران درباره دلیل برگزاری این مراسم گفت: «دانشگاه تهران برای موضوع علم آموزی، رقابت و فعالیت برای توسعه علم، ارزش ویژه ای قائل است. این دانشگاه از زمان تشکیل سعی کرده به عنوان یک الگو در کشور عمل و در نشر علم کوشش کند و سعی دارد سطح علمی و پژوهشی کشور را روز به روز ارتقا دهد. برای انجام این مهم باید الگو سازی کرد».
وی افزود: «خیلی مهم است که در کشور چه الگوهایی را برای جوانان معرفی می‌کنیم. اگر دانشگاه‌ها و مراکز علمی در الگو سازی از بقیه حوزه‌ها عقب بمانند این خطر وجود دارد که جامعه جهت تعادل خود را از دست بدهد. بدلیل قدرت نفوذ دانشگاه تهران، وظیفه دانشگاه در این عرصه بسیار مهم‌تر و با ارزش تر است. برگزاری این مراسم بیانگر این الگو سازی ها و اشاعه این تفکرات در سطح جامعه است».
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت رقابت علمی بین جوانان گفت: «وارد شدن در رقابت انتخاب دانشجوی نمونه کشوری و المپیاد ارزشمند بوده زیرا موجب بوجود آمدن اعتماد به نفس بین جوانان می‌شود. بویژه در دوران جوانی هرچه اعتماد به نفس بیشتر باشد، گام‌ها را استوار تر برخواهیم داشت و نتیجه بهتری خواهیم گرفت».
دکتر نیلی ضمن تاکید بر جایگاه ویژه دانشگاه تهران در نظام آموزش عالی کشور گفت: «بزرگترین سرمایه‌های اجتماعی، علمی، فیزیکی و منابع در دانشگاه تهران متمرکز است و هیچ دانشگاهی در کشور وسعت امکانات، گستردگی فضای فیزیکی، سابقه علمی و توانمندی‌های بالقوه و بالفعل دانشگاه تهران را ندارد. حفظ این سرمایه وظیفه اصلی ما است. در دنیا آموزش عالی ایران را با دانشگاه تهران می‌شناسد و بر قیاس فعالیت و جایگاه دانشگاه تهران جایگاه علمی ایران مشخص می‌شود. هر چه کیفیت عملکرد دانشگاه تهران بهتر باشد، شاخص‌های علمی کشور هم افزایش می یابد».
وی خطاب به دانشجویان نمونه و برگزیده گفت: «نتایج این رقابت‌ها باعث می‌شود دانشگاه تهران در عرصه جذب دانشجویان و اساتید بهتر و موفق‌تر عمل کند. نتیجه این رقابتها برای شما، خانواده‌های شما، دانشگاه و جامعه علمی ایران نیز حائز اهمیت می‌باشد از این رو باید کوشش کنیم تا روز به روز این موفقیت‌ها بیشتر شود».
در ادامه این مراسم دکتر حسن به نژاد، معاون دانشجویی دانشگاه تهران ضمن اشاره به شاخصهای انتخاب دانشجویان نمونه گفت: «یکی از این شاخص‌ها، ویژگی‌های علمی بوده که فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشجویان را شامل می‌شود. از دیگر شاخص‌ها رعایت شئون دانشجویی است که رعایت اخلاق، مسئولیت پذیری و رعایت مقررات دانشگاه را در بر می گیرد».
معاون دانشجوی دانشگاه تهران در ادامه گفت: «از حدود شهریور و مهر ماه امسال، فعالیت برای انتخاب دانشجویان نمونه را شروع کردیم. اطلاع رسانی را از طرق مختلف انجام دادیم و آئین نامه‌ها را در اختیار دانشکده‌ها و پردیس قرار دادیم. در مجموع تعداد ۵۸۹ نفر برای دانشجوی نمونه ثبت نام کردند که بعد از پایش اولیه بر اساس آئین نامه و شیوه نامه، این تعداد به ۱۲۰ نفر رسید. پس از انجام داوری، برای سال ۱۳۹۷، ۱۰ نفر دانشجوی نمونه و ۲ نفر هم برگزیده کشوری انتخاب شد. از این تعداد ۲ نفر از گروه فنی ومهندسی، ۲ نفر از گروه کشاورزی و دامپزشکی و ۶ نفر از گروه علوم انسانی برگزیده شده‌اند».
در بخش دیگری از این مراسم دکتر سید حسین حسینی، معاون آموزشی دانشگاه تهران درباره روند انتخاب برگزیدگان المپیاد دانشجویی گفت: «در المپیاد علمی، آزمون‌ها در دو مرحله برگزار می‌شود. خروجی‌های آزمون مناطق ده‌گانه کشور و هم‌چنین خروجی‌های آزمون سازمان سنجش، نهایتاً در یک آزمون متمرکزی که در تیر ماه هر سال برگزار می‌شود، آزمون المپیاد در ۲۴ رشته برگزار می‌شود که از این منظر دانشگاه تهران در همه رشته‌ها به دلیل جامعیت دانشگاه، داوطلب و شرکت کننده دارد».
معاون آموزشی دانشگاه تهران درباره تعداد افراد برگزیده گفت: «در آزمون المپیاد سال ۹۷، دانشگاه تهران در ۱۹ رشته موفق به کسب ۵۳ عنوان رتبه شده است که در ۱۰ رشته مجموعاً ۱۴ رتبه یک تا سه توسط دانشجویان این دانشگاه به‌دست آمده است که از این لحاظ دانشگاه تهران بصورت مشترک با دانشگاه شریف به عنوان رتبه اول کشور انتخاب شده است».
وی افزود: «این ۱۴ رتبه (اول تا سوم کشوری) شامل ۲ رتبه اول (مدال طلا) در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی و الهیات معارف اسلامی، ۵ رتبه دوم (مدال نقره) در رشته‌های طراحی صنعتی، مهندسی مکانیک، ریاضی، علوم زمین، زبان و ادبیات فارسی، ۷ رتبه سوم (مدال برنز) در رشته‌های طراحی صنعتی، زراعت، اصلاح نباتات، فیزیک، علوم اقتصادی، مهندسی مواد و متالوژی و علوم زمین بوده است».
وی در ادامه اظهار کرد: «هم‌چنین ۳۹ دانشجو موفق به‌کسب رتبه‌های بین چهار تا ۱۵ در رشته‌های آمار، جغرافیا، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، سلول‌های بنیادی، مهندسی برق، زیست‌شناسی مهندسی کامپیوتر و مهندسی صنایع شده‌اند. دانشگاه تهران در رشته‌های حقوق، علوم تربیتی، شیمی و روان‌شناسی مشارکت داشته اما متأسفانه موفقیتی در این رشته‌ها کسب نکرده است».
در پایان این مراسم از دانشجویان نمونه و برگزیدگان المپیاد دانشجویی با اهدای لوح تقدیر، تندیس و جوایز تقدیر و تشکر شد.

اسامی دانشجویان نمونه بیست و هفتمین جشنواره دانشجوی نمونه سال ۱۳۹۷

اسامی رتبه‌های اول تا سوم، بیست و سومین المپیاد علمی - دانشجویی سال ۱۳۹۷

اسامی رتبه‌های چهارم تا پانزدهم، بیست و سومین المپیاد علمی - دانشجویی سال ۱۳۹۷


( ۲ )